You are currently viewing Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat?
Judge gavel with Justice lawyers, Gavel on wooden table and Counselor or Male lawyer working on a documents at law firm in office. Legal law, advice and justice concept.

Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat?

Adwokat jest osobą, której powierzamy największe rodzinne sekrety, zwierzamy się z intymnych problemów, wprowadzamy w prywatne sprawy. To właśnie jemu udzielamy pełnomocnictwa do dysponowania naszym majątkiem lub do reprezentowania nas w sądzie. Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby wybrać tego najlepszego w swojej branży. Jakich cech szukać u dobrego fachowca?

Rozległa wiedza

Podstawą wykonywania zawodu adwokata będzie rozległa wiedza prawna z wielu różnych dziedzin. Powinien jednocześnie specjalizować się w jednego rodzaju sprawach, a zarazem dysponować podstawowym zakresem informacji z prawa ogólnego.

Profesjonalizm

Profesjonalizm, czyli rzetelne wykonywanie swoich obowiązków, zapoznawanie się odpowiednio wcześnie z aktami sprawylub pismami, składanymi przez drugą stronę procesu, to cecha, którą powinien cechować się adwokat. Dobry adwokat powinien być wolny od nacisków osób trzecich i podlegać wyłącznie poleceniom klienta.

Dochowanie tajemnicy

Niedopuszczalne jest łamanie tajemnicy adwokackiej. Klient bowiem jest osobą, decydującą, które informacje ujawnić przed sądem. Dobry adwokat powinien być także empatyczny i kontaktowy, potrafiący wczuć się w sytuację klienta.

Wzorowa komunikacja

Jednak absolutną podstawą dobrej relacji adwokat-klient jest wzorowa komunikacja. Od niej bowiem w dużej mierze zależy wynik rozprawy na sali sądowej. Od tego, na ile adwokat wzbudzi nasze zaufanie i ile informacji mu wyjawimy, będzie zależało, jak dobrze będzie nas bronić. Podczas wizyty u dobrego adwokata zostaniemy wysłuchani, a sam prawnik wyłapie jak najwięcej ważnych, z punktu widzenia procesu, informacji.

Dobry adwokat w końcu będzie chował się krasomówstwem; będzie umiał wygłaszać mowy na sali sądowej, przekonywać do swojego zdania, a także formułować wypowiedzi w sposób na tyle jasny, klarowny i przystępny, że obroni swojego klienta.

Szukajmy także adwokatów, cieszących się dobrą renomą wśród swoich klientów. Sprawdzajmy fora internetowe i pytajmy wśród znajomych oraz przyjaciół.

Dodaj komentarz